
Dr. Túrós András, az Országos Polgárőr Szövetség elnöknek megbízásából kérem minden polgárőr egyesület vezetőjét, hogy mérje fel a bevonható erőket eszközöket arra az esetre, ha az önkormányzatok, a katasztrófavédelmi szervek felkéréssel fordulnak a megyei Szövetségekhez, vagy közvetlenül az egyesületekhez. Az operatív kapcsolat-tartás a Budapesti és Agglomerációs Polgárőr Szervezetek központi ügyeletével történjen, amely ilyen esetekben országos katasztrófavédelmi polgárőr ügyelet szerepét tölti be.
Elérhetősége: 06-1-251-5366, 06/30 621-2222, e mail: ugyelet@bpsz.hu. Sürgős esetben valamennyi helyileg illetékes rendőrkapitányság (Budapesten a kerületi kapitányságok és a Fővárosi Közterület felügyelet) ügyelete is hívható közvetlenül, ebben az esetben is tájékoztatni kell pontos tájékoztatást kell adni a kért segítségről (orvos, mentő, karitatív szervezetek szociális munkásai, stb.) Ebben az esetben is tájékoztatni kell a BPSZ ügyeletét a megtett intézkedésről. Fokozottan figyelni kell az időskorúakra, az egyedül élő, vagy mozgásképtelen emberekre, valamint a közterületeken tartózkodókra!
Az Országos Meteorológiai Szolgálat tájékoztatása szerint a hét végére jelentős lehűlés és nagyobb mennyiségű hó várható a településeken, ezért kérjük, hogy az alábbi magatartási szabályok fokozott betartására ügyeljenek, illetve ezekre hívják fel a figyelmet:
- Folyamatosan figyelje a híradásokat.
- Készítsen elő hólapátot, sót, homokot, zseblámpát, tartalék elemeket.
- A mobiltelefonját töltse fel.
- Halmozzon fel tartalékokat vízből, nem romlandó élelmiszerekből, gyógyszerekből.
- Készítsen elő meleg ruhákat.
A hóvihar alatt:
- Maradjon a lakásában, húzza le a redőnyöket, csukja be a spalettákat.
- Fogyasszon magas energiatartalmú ételeket és meleg italokat.
- Ne végezzen megerőltető fizikai és kockázatos tevékenységet, hiszen egy esetleges baleset esetén a hóesés intenzitásától függően lehet, hogy a mentők sem tudják megközelíteni a házat.
- Ne mozduljon ki, hacsak nem muszáj.
- Semmiképp se tegyen meg gyalog hosszabb távokat, főleg egyedül.
- Ha ki kell mennie az épületből, mindenképp öltözzön fel vastagon és rétegesen, ne hagyja semelyik testrészét fedetlenül, mert a hideg és az erős szél együtt hamar fagyási sérüléseket okozhat. Viseljen sapkát (a legtöbb testhő a fedetlen fejen át távozik).
- Kérjük Önöket, hogy fokozottan figyeljenek idős, beteg, egyedül élő családtagjaikra, szomszédokra. Amennyiben úgy ítélik meg, hogy segítségre van szükség keressék a polgármesteri hivatal dolgozóit, vagy a szociális intézmény vezetőjét.
Havazás után:
- Felhívjuk a figyelmét, hogy a járdák takarítása, csúszásmentesítés a lakosság feladata. A járdák takarítását kérjük, hogy mindenki fokozott figyelemmel végezze. Fel kell hívni a figyelmet, hogy a csúszós, havas járdán bekövetkezett balesetért a felelősség a telek tulajdonosát terheli.
Otthonokban (lakásokban családi házakban, tannyákon, stb.):
Átmeneti áram- ill. energia kimaradás esetére:
- A gázszolgáltatás ideiglenes kimaradása esetén ne hagyja nyitva a fűtőkészülék elzárócsapját!
- Gondoskodjék szükséges világítóeszközökről (pl. petróleumlámpa és petróleum, palackról működtethető gázlámpa, elektromos lámpa. Az eszközök tűzveszélyesek, ezért fokozott figyelemmel használják!).
- Tároljon otthonában egy hétre elegendő tartós élelmiszert az egész család számára.
- Legyenek otthon alapvető gyógyszerek, kötszerek, ha csecsemő van a családban, számára tápszerek.
Utazáskor:
- Szélsőséges időjárási viszonyok között nem biztonságos az utazás, különösen, ha nagyobb távolságra kell eljutni!
- Ha feltétlenül szükséges útnak indulni, mindig győződjön meg arról, hogy úti célját biztonsággal eléri, és a visszautazás feltételei is biztosítottak.
- Ha nagyobb távolságot kell gyalogosan megtennie, öltözzön rétegesen, felsőruházata lehetőleg legyen vízhatlan, vigyen magával meleg kávét vagy teát és mobil telefont.
- Gépkocsival csak akkor induljon el, ha feltétlenül szükséges, ha gépjárműve megfelelő műszaki állapotban van, és rendelkezik a biztonságos téli üzemeléshez szükséges felszereléssel (téli gumiabroncsok, hólánc, tartalék üzemanyag, elakadás esetére lapát vagy ásó, homok, stb.). Ebben az esetben sem tanácsos egyedül elindulni.
- Indulás előtt a gépkocsijában helyezzen el meleg takarót, elektromos kézilámpát, meleg italt, legalább egy napi étkezésre elegendő élelmiszert.
- Legyen felkészülve, hogy gépkocsija bármikor elakadhat és esetleg csak napok múlva fogják kiszabadítani. Öltözetét úgy állítsa össze, hogy szükség esetén gyalog is képes legyen folytatni útját.
- Amennyiben hosszabb időt (néhány órát) kénytelen álló gépjárművében tartózkodni, a motor járatásával fűtheti az utasteret, de ne felejtsen el legalább tíz-tizenöt percenként szellőztetni. Az álló jármű utasterébe ugyanis kipufogó gázok szivároghatnak, amelyek súlyos rosszullétet, esetleg halálos balesetet okozhatnak.
- Alkoholt soha ne fogyasszon a hideg elleni védekezés céljából! Kezdeti élénkítő hatása után csökkenti a fizikai teljesítőképességet, fáradságot, bágyadtságot okoz, illetve csökkenti a helyzetfelismerő- és ítélőképességet, amely ilyen helyzetben életveszélyes lehet.
Budapest, 2012. február 3.
| Kardos Pál s.k.
Országos Polgárőr Szövetség katasztrófavédelmi alelnöke |